Jesteś tutaj
Druga sesja naukowa z serii "Myślenie Dziś"
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu filozofia – pełna pasji i konceptualnej pomysłowości – rozprawiała się z dziedzictwem refleksji nad sensem, człowiekiem czy oświeceniową wiarą w postępującą racjonalizację. Wielkie „anty-projekty” w rodzaju strukturalizmu, archeologii wiedzy, dekonstrukcji, schizoanalizy, jako że często stanowiły radykalizację znacznie wcześniejszych przedsięwzięć teoretycznych (np. fenomenologii, filozofii Heideggera czy pragmatyzmu), nie sprowadzały się przy tym do gestu odrzucenia czy podważenia – przede wszystkim proponowały całe mnóstwo kategorii, perspektyw i sposobów namysłu.
Pod koniec swej twórczej aktywności niektórzy ich przedstawiciele dawali czasem wyraz pewnemu niepokojowi – jak gdyby ich wysiłek miał pójść na marne w obliczu zbliżającej się czy wręcz już przemożnej reakcji, prób przywrócenia do łask dawnych problematyk i pojęć (uniwersalności, podmiotu, człowieka, religii). Jak scharakteryzować i jak ocenić te powroty?
Myśl drugiej połowy XX wieku
Zagadnienia:
Losy dekonstrukcji a zadanie (prze)myślenia kresów człowieka i człowieczeństwa w perspektywie posthumanistycznej // Myśl drugiej połowy XX a narratologia i teoria obrazu // Społeczno-polityczny wymiar filozofii II połowy XX wieku: dlaczego i na jakim poziomie jest już ona zjawiskiem „tylko” historycznym // Cienie Marksa i Nietzschego: o antyheglowskich skrajnościach, w jakie popadł wiek XX // O ponownym odkryciu języka, władzy i historii i nowym ujęciu podmiotowości w ramach języka.
Udział wezmą:
Małgorzata Kowalska
Barbara Markowska
Wojciech Michera
Marcin Pańków
Przerwa
17.45 – 20.00
Reakcje czy rewizje? O myśleniu dziś
Zagadnienia:
Fenomenologia a aktualne możliwości radykalizmu w filozofii // Powrót człowieka w filologii // Realizm spekulatywny i „reakcyjna” teraźniejszość // Losy teorii krytycznej // Antropologia człowieka zachodniego
Udział wezmą:
Andrzej Gniazdowski
Piotr Graczyk
Michał Kozłowski
Arkadiusz Żychliński
12 czerwca 2013 roku, w sali 205 w dawnej siedzibie BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28