Jesteś tutaj
Spotkanie z Klausem Theweleitem 10 grudnia 2015
Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Wydawnictwo Naukowe PWN
Blisko czterdzieści lat po opublikowaniu w Niemczech pierwszego wydania „Męskich fantazji” Klausa Theweleita kultowa „psychoanaliza białego terroru” ukazuje się w języku polskim. Na spotkaniu w ramach cyklu poświęconego "Męskim fantazjom" Klausa Theweleita mieliśmy okazję porozmawiać z Autorem.
Była to okazja, by zadać mu pytania dotyczące zarówno tego (mającego już prawie 40 lat) dzieła, jak i sposobu, w jaki myśli o faszyzmie dzisiaj, w związku z aktualnymi procesami i zdarzeniami. O tym, że Theweleit nie przestał myśleć o problemach, wokół których krążą "Męskie fantazje", świadczy dobitnie jego najnowsza praca: "Śmiech sprawców. Breivik i inni". Kim jest dziś mężczyzna-żołnierz? Czy jego aktualne fantazje różnią się od tych, które władały nim (przed)wczoraj?
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego wydarzenia: https://youtu.be/e2i-qF63gzU
Spotkanie w ramach seminarium „Mężczyźni, faszyzm pragnienie”, prowadzonego przez Mateusza Falkowskiego i Michała Herera.
Pierwsze seminarium w drugim semestrze odbędzie się 24 lutego 2016: http://artmuseum.pl/pl/wydarzenia/meskie-stowarzyszenia-otwarte-seminari...
Serdecznie zapraszamy!
***
Książka Theweleita budzi niepokój, ponieważ ukazuje faszyzm jako coś zakorzenionego w psychofizjologicznej konstytucji nowoczesnego człowieka albo raczej - mężczyzny, mężczyzny-żołnierza, wydającego wojnę pragnieniu i ucieleśniającej je jakoby kobiecości.
By zrozumieć faszystę, należy porzucić płaszczyznę ideologii i systemów politycznych, a zwrócić się właśnie ku jego konkretnej psychicznej i fizjologicznej rzeczywistości. Spytać nie tyle nawet o to, „dlaczego masy pragnęły faszyzmu”, ile o to, jak (nie) pragnie faszyzujący mężczyzna. Klaus Theweleit stara się odpowiedzieć na to pytanie w swym tysiącstronicowym dziele, skrupulatnie badając historyczne świadectwa (listy, biografie, powieści i inne dokumenty ukazujące losy mężczyzn w Republice Weimarskiej), ale też korzystając z rozmaitych narzędzi teoretycznych, przede wszystkim psychoanalitycznych oraz takich, które dziś byłyby kojarzone z feminizmem i gender studies. Nie są to przy tym teorie ortodoksyjne, kanoniczne. Wystarczy wspomnieć, że „Męskie fantazje” stanowią jedno z pierwszych poważnych zastosowań schizoanalizy Deleuze’a i Guattariego.