Jesteś tutaj
JURY NIE PRZYZNAŁO NAGRODY. WYRÓŻNIENIE DLA JACKA DOBROWOLSKIEGO
Jury Konkursu o Nagrodę im. Barbary Skargi nie przyznało tym razem tytułu Laureata Nagrody. Wyróżnienie otrzymał Jacek Dobrowolski, autor eseju "Wzlot i upadek człowieka nowoczesnego". Oto tekst werdyktu oraz jego uzasadnienia, które wygłosiła Przewodnicząca Jury, prof. Małgorzata Kowalska.
Uzasadnienie
Jury stoi na stanowisku, iż tytuł Laureata Nagrody im. Barbary Skargi powinien być przyznawany za pracę wybitną, która byłaby śmiałą i oryginalną próbą wyznaczenia nowych dróg w myśleniu, nieznanych dotąd sposobów formułowania pytań i problemów, niestandardowej refleksji nad konkursowym pytaniem. W ocenie Jury – choć wydanie tej oceny nie było rzeczą łatwą i zdania były podzielone – w tegorocznym konkursie pracy w takim sensie wybitnej zabrakło.
Teksty nadesłane na tegoroczną edycję konkursu były bardzo różnorodne pod względem tematycznym i stylistycznym i samą tę różnorodność Jury uznaje za wartość. Niemałą część z nich stanowiły prace rzetelne i interesujące, ale stanowiące raczej podsumowanie dotychczasowego stanu namysłu nad problemem samopoznania niż odsłonięcie nowych horyzontów. Niektóre były prowokacyjne i w tym sensie oryginalne, ale w przekonaniu Jury brakowało im pogłębionej refleksji nad problemem.
Zarazem Jury zgodnie uznało, że wśród najciekawszych esejów zdecydowanie wyróżnia się esej Jacka Dobrowolskiego pt. „Wzlot i upadek człowieka nowoczesnego”. Jest to tekst doskonale napisany, błyskotliwy, a zarazem bardzo erudycyjny, świadczący nie tylko o świetnej znajomości historii filozofii, ale także o sporej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, osiągnięć najnowszej techniki, a także literatury i sztuki. Na bazie tej szerokiej wiedzy Autor umiejętnie prześledził ewolucję sposobów, w jakie myślano o człowieku, w jakie człowiek myślał o samym sobie, poczynając od sokratejsko-platońskich początków po współczesny „posthumanizm”. Dobrowolski przekonująco pokazuje wpływ, jaki na kształt ludzkiej samowiedzy miała najpierw religia, a następnie nauka. Zarazem podkreśla, że dla poznania, a także i przede wszystkim dla samego ukonstytuowania się indywidualnej podmiotowości nauka nie jest narzędziem jedynym ani wystarczającym, że przynajmniej pod pewnymi względami lepszymi narzędziami są literatura i sztuka – domena twórczości, dzięki której podmiot tworzy również samego siebie.
Podsumowując, Jury nie miało wątpliwości, iż esej Jacka Dobrowolskiego ma znaczną wartość poznawczą. Jednocześnie jest tekstem świetnym pod względem literackim. Z obu tych powodów zasługuje na wyróżnienie w wysokości 30 tys. złotych i honorową publikację pod patronatem Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi.