Jesteś tutaj
Edycja Druga (2013)
Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi - Konkurs o Nagrodę im. Barbary Skargi - edycja druga (2013)
Edycja II: Czy nauka i technika potrafią sprostać starożytnemu wezwaniu: Poznaj samego siebie?
Wzorem długiej tradycji Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi zamierza raz w roku doprowadzić do prawdziwej i możliwie szerokiej konfrontacji stanowisk. Do takiej konfrontacji dochodzi zwykle na sali seminaryjnej – z konieczności jednak w ograniczonym gronie. Podobnie jest na konferencjach czy przy okazji wydawania zbiorów tesktów. W publicystyce tempo produkcji często uniemożliwia dostateczną głębię, odwagę i ścisłość namysłu. Na rynku książek z kolei – gdzie spotykają się wreszcie wszystkie głosy i myśli – różnorodność poruszanych tematów i zagadnień sprawia, że w istocie mamy do czynienia z wieloma debatami i polemikami. Ramy konkursowe pozwolą być może na autentyczne zderzenie.
O czym myśleć? Co jest właściwą rzeczą myślenia? Czy istnieje w ogóle coś, czego nie można odczuć, w co nie można uwierzyć, ale co można jedynie pomyśleć? Nie znamy odpowiedzi na te pytanie, toteż będziemy zmieniać i precyzować tematy kolejnych edycji, zawsze przy tym starając się nie ograniczać grona uczestników do kręgów akademickich. Polityka, sztuka, etyka, religia, nauka, przyroda, umysł, historia – będziemy pytać o wszystko.
Tegoroczne pytanie pragniemy rozumieć możliwie szeroko. Czekamy na teksty z filozofii nauki, historii techniki, etyki, teorii poznania, antropologii i – oczywiście – metafizyki, na rozważania szczegółowe i te najbardziej ogólne, konkretne analizy i abstrakcyjne koncepcje. Nie dokonując z góry rozstrzygnięć co do istoty nauki (tudzież nauk) i techniki ani natury tego, czym jest poznanie bądź rozumienie siebie (kto i co ma tutaj poznać lub rozumieć?), chcemy raczej skłonić wszystkich potencjalnych uczestników do zastanowienia nad relacją między nauką i techniką a autorefleksją, zadaniem wejrzenia w siebie, postawionym niegdyś przez Apolla (czy nadal aktualnym?). A gdyby chcieć nawiązać do nieco późniejszej tradycji, można by spytać: czy rozwój nauki i techniki przyczynił się do postępu samorozumienia?
Do udziału zapraszamy profesorów i studentów, filozofów-amatorów i filozofów akademickich, wszystkich, którzy chcą i potrafią myśleć. W konkursie może wziąć udział każdy, kto napisze i prześle co najmniej 50-stronicowy tekst. Przyjmujemy wyłącznie prace dotąd niepublikowane. Pięc spośród nadesłanych prac jury zakwalifikuje do finału. Na laureata czekają trzy nagrody: pieniężna, rzeczowa oraz publikacja zwycięskiego eseju w postaci osobnej książki.
Zasady konkursu określa Regulamin dostępny na stronie www.barbaraskarga.org.
Prace prosimy nadsyłać na adres Fundacji:
Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi
ul. Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
Termin nadsyłania prac mija 30 kwietnia 2014 roku (liczy się data stempla pocztowego). Do 30 sierpnia 2014 roku jury konkursu ogłosi nazwiska 5 finalistów. Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpi 11 października 2014 roku podczas uroczystego wręczenia Nagrody laureatowi konkursu. Wszystkie informacje będą się pojawiać na bieżąco na stronie Fundacji.
Wszelkie pytania i wątpliwości proszę kierować na adres mailowy: fundacja@barbaraskarga.org.
Skład Jury
dr hab. Seweryn Blandzi
prof. UwB dr hab. Małgorzata Kowalska
prof. Stanisław Krajewski
dr Piotr Marciszuk
prof. Jacek Migasiński
dr Janusz Ostrowski
dr Tadeusz Szawiel
dr Krzysztof Środa
prof. UW dr hab. Magdalena Środa
prof. Cezary Wodziński
dr hab. Cezary Woźniak
Terminy
Termin nadsyłania prac mija 30 kwietnia 2014 roku (liczy się data stempla pocztowego).
Do 30 sierpnia 2014 roku jury konkursu ogłosi nazwiska 5 finalistów.
Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpi 11 października 2014 roku podczas uroczystego wręczenia Nagrody laureatowi konkursu. Wszystkie informacje będą się pojawiać na bieżąco na stronie Fundacji.